قهرمان سیستم اقتصاد اقتصادی سود بانکی

قهرمان: سیستم اقتصاد اقتصادی سود بانکی سرمایه گذار سرمایه گذاری مجلس شورای اسلامی ربا

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی هیچ‌ کس در نیروهای مسلح ایران، ترسی از عربستان سعودی ندارد , پایگاه آمریکایی

پایگاه آمریکایی با تأکید بر اینکه ارتش عربستان سعودی تهدیدی جهت کشور عزیزمان ایران نیست، از شکست ریاض در تحقق خواسته‌هایش در جنگ یمن به عنوان مثالی از ناتوانی‌ه

هیچ‌ کس در نیروهای مسلح ایران، ترسی از عربستان سعودی ندارد , پایگاه آمریکایی

پایگاه آمریکایی؛ هیچ کس در نیروهای مسلح ایران، ترسی از عربستان سعودی ندارد

عبارات مهم : آموزش

پایگاه آمریکایی با تأکید بر اینکه ارتش عربستان سعودی تهدیدی جهت کشور عزیزمان ایران نیست، از شکست ریاض در تحقق خواسته هایش در جنگ یمن به عنوان مثالی از ناتوانی های ریاض برابر پایتخت کشور عزیزمان ایران یاد کرد.

به گزارش فارس، پایگاه «بیزینس اینسایدر» یادداشتی با این عنوان منتشر کرده است: «عربستان سعودی عالی ترین تجهیزات نظامی که می توان با پول خرید را دارد ولی هنوز تهدیدی جهت کشور عزیزمان ایران نیست».

هیچ‌ کس در نیروهای مسلح ایران، ترسی از عربستان سعودی ندارد , پایگاه آمریکایی

خلاصه ای از یادداشت این رسانه آمریکایی را بخوانید.

«در چند سال اخیر، عربستان سعودی رهبری مداخله در جنگ داخلی یمن را برعهده گرفته، نیروی پیش برنده در بحران دیپلماتیک بین قطر و همسایگان بوده و خودش را در سیاست لبنان درگیر کرده هست. به نظر می رسد همه اینها یک نشانه یکسان داشته باشد و آن، به عقب راندن و بعد زدن نفوذ کشور عزیزمان ایران است.

پایگاه آمریکایی با تأکید بر اینکه ارتش عربستان سعودی تهدیدی جهت کشور عزیزمان ایران نیست، از شکست ریاض در تحقق خواسته‌هایش در جنگ یمن به عنوان مثالی از ناتوانی‌ه

اما کارشناسان می گویند که جاه طلبی ‎های عربستان سعودی به واسطه ارتش این کشور، با محدودیت مواجه است اگرچه پادشاهی (سعودی) یکی از بزرگترین هزینه های دفاعی در دنیا را دارد.

مایکل نایتس، عضو مرکز لیفر در بنیاد واشنگتن که متخصص امور نظامی و امنیتی عراق، سوریه، کشور عزیزمان ایران و خلیج فارس هست، می گوید که “واقعیت آن است که کشور عزیزمان ایران در انجام (امور نظامی و پرسشها مرتبط به آن) بهتر (از عربستان سعودی) هست. هیچ کس در ستاد یکسان (نیروهای مسلح) کشور عزیزمان ایران نیست که در صحنه میدانی ترسی از عربستان سعودی داشته باشد”.

کشمکش ها و تقلاهای عربستان سعودی در یمن، کاستی ها و نقاط ضعف این کشور در برابر دشمنی همچون کشور عزیزمان ایران را نشان می دهد.

هیچ‌ کس در نیروهای مسلح ایران، ترسی از عربستان سعودی ندارد , پایگاه آمریکایی

عربستان سعودی با دو مسئله مهم مواجه هست. این کشور بیش از اندازه وسیع است و این عنوان باعث آسیب پذیری آن در پرسشها عملیاتی و کیفی می شود و زرادخانه عربستان سعودی، جهت جنگ های بزرگ متعارف طراحی شده است و نه جنگ های نیابتی در قرن بیست و یکم.

در عنوان ناکارآمدی نظامی عربستان سعودی، خیلی سخت است که تجیهزات پادشاهی را مقصر جلوه داد. سال گذشته، عربستان سعودی از منظر صرف هزینه جهت محصولات دفاعی در جهان، چهارمین کشور دنیا بود و بعد از روسیه قرار گرفت.

پایگاه آمریکایی با تأکید بر اینکه ارتش عربستان سعودی تهدیدی جهت کشور عزیزمان ایران نیست، از شکست ریاض در تحقق خواسته‌هایش در جنگ یمن به عنوان مثالی از ناتوانی‌ه

طبق گزارش شرکت بریتانیایی آی اچ اس جینز (IHS Jane) متخصص در زمینه نظامی، هوافضا و تجیهزات حمل و نقل، عربستان سعودی در سال 2014 نخستین واردکننده سلاح در دنیا بود.

اطلاعات بنیاد بین المللی مطالعات صلح استکهلم (موسوم به سیبری) نشان می دهد که عربستان سعودی در سال های 2015 و 2016 دومین وارد کننده بزرگ سلاح در دنیا بود. واردات سلاح عربستان سعودی از سال 2012 بیش از 200 درصد زیاد کردن یافته است.

هیچ‌ کس در نیروهای مسلح ایران، ترسی از عربستان سعودی ندارد , پایگاه آمریکایی

تسلیحاتی که وارد شده است اند، دارای کیفیت کمی هم نیستند. اکثر سخت افزار نظامی عربستان سعودی از شرکت های آمریکایی خریده شدند. 13 درصد از صادرات تسلیحات آمریکایی در سال 2016 به عربستان سعودی انجام شده است و شرکت های بریتانیایی و اسپانیایی هم در رده دوم و سوم فروشندگان بزرگ سلاح به پادشاهی سعودی بودند.

عربستان سعودی یکی از عالی ترین کشورهای دنیا از منظر تجهیزات (نظامی) است ولی ارتش سعودی ترسی را به دل های دشمنانش نمی افکند.

شاهد و گواه نقائص و نقاط ضعف ارتش سعودی را می توان در همین جنوب مرزهای سعودی با یمن دید.

تقریبا سه سال از مداخله نظامی عربستان سعودی با حمایت دیگر کشورهای خلیج (فارس) در حمایت از عبدربه منصور هادی مدیر جمهور مخلوع یمن می گذرد ولی حوثی ها، همچنان فعال هستند و کنترل صنعا بزرگترین شهر و پایتخت یمن را همچنان در اختیار دارند. علاوه بر این، حوثی ها نشان داده اند که قادر به حملات پردامنه علیه سعودی ها هستند، حملاتی از قبیل حملات فرامرزی به داخل عربستان سعودی، حملات موفق به کشتی های اماراتی و سعودی و شلیک موشکهای بالستیک به قلب پادشاهی (ریاض).

سعودی ها در یمن، یک ماموریت سخت داشته اند. آنها مجبور به عملیات در مرکز منطقه حوثی ها در برابر یک نیروی جنگجوی به خوبی آموزش دیده، خوب تجیهز مالی و نظامی شده است هستند. با این وجود، عربستان سعودی نیروهای زمینی قابل توجهی در یمن بکار نگرفته هست؛ اقدامی که جهت پیروزی در صحنه نبرد نیاز است.

نایتس تخمین می زند که جهت به دست آوردن نتیجه های مطلوب، به 10 تا 20 هزار نیروی پیاده نظام نیاز است ولی ارتش عربستان سعودی نیروهای پیاده نظام خود را به کار نگرفته است که به احتمال زیاد علت آن است که رهبری (عربستان) سعودی می داند آنها “از ضعف های قابل توجه و مهم زحمت می برند”.

این ضعف ها، فقدان تجهیزات لجستیکی و تجربه مورد نیاز جهت انجام چنین عملیاتی(در یمن) را مشمول بر می شود.

نایتس می گوید که “آنها هیچ تجربه ای در یک عملیات نظامی اعزامی و قشون کشی ندارند”.

علاوه بر این، نیروهای زمینی سعودی به طور کلی به اندازه ای که جهت اجرای عملیات موفقیت در عملیات های پر دامنه مورد نیاز هست، آموزش دیده نیستند. به همین دلیل، نیروی زمینی و پیاده نظام سعودی در یمن، شاید زیاد از آنکه باعث خیر (برای عربستان) شود، شر به بار آورد.

بلال سعب، عضو ارشد و مدیر برنامه دفاعی و امنیتی در بنیاد خاورمیانه به بیزینس اینسایدر گفت که عربستان سعودی آسیب احتمالی (وارده) به نیروهای پیاده نظام خودش را می فهمد. او در ایمیلی تاکید کرده که عربستان سعودی پیاده نظام خود را در سطحی گسترده بکار نخواهند گرفت “چرا که تلفات آنها زیاد و شدید خواهد بود و آنها به احتمال زیاد باعث خسارات جانبی زیادی در یمن خواهند شد”.

از نظر کینگز، عربستان سعودی باید حجم ارتش خود را کم کردن دهد و روی کیفیت جذب و آموزش نیروهایش تمرکز کند و واحدهایی ایجاد کند که قادر به جنگیدن در کنار متحدان بومی خودش و آموزش دادن آنها باشند.

جنگ نیابتی در یمن تنها یک مثال از نفوذ فزاینده کشور عزیزمان ایران در سراسر خاورمیانه هست. جهت مثال، حزب الله از ارتش لبنان، مجهزتر و سازماندهی شده است تر هست. حماس که در جنگ ادامه دار با اسرائیل است هم مورد حمایت کشور عزیزمان ایران است و تعدادی از شبه نظامیان حشد الشعبی عراق هم از کشور همسایه شان(ایران) آموزش، کمک مالی و تجهیزات دریافت می کنند».

واژه های کلیدی: آموزش | ایران | عربستان | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | عملیات نظامی | مداخله نظامی | نیروهای مسلح | تجهیزات نظامی | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog