قهرمان سیستم اقتصاد اقتصادی سود بانکی

قهرمان: سیستم اقتصاد اقتصادی سود بانکی سرمایه گذار سرمایه گذاری مجلس شورای اسلامی ربا

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیا با «همه‌پرسی» مخالفت می‎شود؟

جوادی‌حصار عضوحزب اعتماد ملی، بر این عقیده‌ است که از جمله کسانی که می‌تواند در کشور بحث همه‌پرسی را مطرح کند، رئیس‌جمهور هست. به عقیده او رفراندوم یک امر پذیرف

آیا با «همه‌پرسی» مخالفت می‎شود؟

آیا با «همه پرسی» مخالفت می‎شود؟

عبارات مهم : قانون

جوادی حصار عضوحزب اعتماد ملی، بر این عقیده است که از جمله کسانی که می تواند در کشور بحث همه پرسی را مطرح کند، مدیر جمهور هست. به عقیده او رفراندوم یک امر پذیرفته شده است در قانون اساسی کشورمان است ولی متاسفانه بعضی به علت منافعی که دارند، با برگزاری رفراندوم احساس خطر و نگرانی می کنند.

به گزارش رویداد۲۴، «اصل 59 قانون اساسی می گوید در بعضی موارد قانون گذاری و اعمال قوه مقننه در مسایل مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، مراجعه به آراء مستقیم مردم هست. اگر در دو تا مسأله اختلاف نظر داریم، جناح ها اختلاف دارند، دعوا و شعار ندارد، صندوق آراء را بیاوریم و طبق اصل 59 قانون اساسی هر چه مردم گفتند، به آن عمل کنیم، این ظرفیت قانون اساسی ماست و باید به ظرفیت های قانون اساسی مان عمل کنیم.» این ها بخشی از سخنان صریح حسن روحانی مدیر جمهور کشورمان در راهپیمایی 22 بهمن ماه است.

حسن روحانی، در حالی بعد از گذشت سه سال و جهت دومین بار و به صورت شفاف، عنوان «همه پرسی» و «مراجعه به آرای مردمی» را مطرح می کند که بسیاری از منتقدین و مخالفین، سخنان او را بر نتافتند و اعلام کردند که سخنان روحانی تیتر خوبی جهت رسانه های غربی بود.

آیا با «همه‌پرسی» مخالفت می‎شود؟

با گذشت 4 دهه از عمر انقلاب و اشاره صریح به بحث «همه پرسی» در قانون اساسی، مشخص نیست که آیا این عنوان جهت بعضی همچنان به عنوان یک «تابو» است و حتی با حرف آن هم آشفته می‎شوند. اصل 59 قانون اساسی کشورمان که در سال 68 نیز موارد اصلاحی آن مورد همه پرسی قرار گرفته شد، عنوان شده: « در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»

هرچند که در «قانون اساسی» عنوان همه پرسی صراحتا مطرح شده است است و بالاترین مقام اجرایی کشور نیز آن را تکرار و تایید می کند، بعضی از ما به تصور اینکه ممکن است منافع شخصی و جناحی ارزش به خطر بیافتد، صراحتا آن را نقد می کنند. مگر غیر از این است که برگزاری همه پرسی در بسیاری از موارد مورد اختلافی در کشور، می تواند علاوه بر احترام به خواست و نظر مردم، جایگاه کشور عزیزمان ایران به عنوان یک کشور مردم سالار و دموکراتیک را هم ارتقا دهد؟

جوادی‌حصار عضوحزب اعتماد ملی، بر این عقیده‌ است که از جمله کسانی که می‌تواند در کشور بحث همه‌پرسی را مطرح کند، رئیس‌جمهور هست. به عقیده او رفراندوم یک امر پذیرف

محمدصادق جوادی حصار عضو حزب اعتمادملی، در گفت‎وگو با رویداد۲۴، با اشاره به سخنان اخیر حسن روحانی در مراسم 22بهمن ماه در خصوص لزوم برگزاری همه پرسی در بعضی از موارد، گفت: من فکر نمی کنم شخص مدیر جمهور به تبعات و نظراتی که در خصوص اینگونه موارد مطرح می شود، توجهی نداشته باشد. به روز کردن و به اقتضای شرایط، قانون گذاری کردن نیز در اصل قانون اساسی تعبیه شده است هست. حتی قانون اساسی جمهوری اسلامی، «تغییر» و «رفراندوم» در پاره ای از مواقع را پیش بینی کرده است.

جوادی حصار ادامه داد: در وقت امام خمینی (ره) در سال 68 هم، تغییرات و اصلاحاتی در قانون اساسی به وجود آمد و بعد هم به رفراندوم گذاشته شد و مردم نیز به آن تغییرات و اصلاحات رای دادند. من اعتقاد دارم که عنوان همه پرسی یک امر مهم و یک نیاز جهت جامعه هست، که با توجه به اقتضای شرایط و امکانات، بتوانیم از ظرفیت های قانون اساسی استفاده کنیم. اگر کسی بتواند در کشور راه را جهت تغییرات قانونی در ابعاد متفاوت بگشاید، قطعا این شخص مدیر جمهور هست. مدیر جمهور است که می تواند به ملت و نظام پیشنهاد بدهد که جهت بن بست ها و پرسشها موجود، می توان از چنین راه کارهایی استفاده کرد.

این کارشناس در ادامه، تصریح کرد: به طور مثال اکنون بحث انفجار اطلاعات و نیاز به تکثر در عرصه اطلاع رسانی مطرح است که ما در چنین شرایطی متاسفانه با انحصار صداوسیمای ملی یعنی انحصار خبررسانی، مواجه هستیم. به نظرم در عرصه صداوسیما بحث انحصار اصلا عنوان پسندیده ای نیست و این رویه ای که در پیش گرفته شده، طبعا کشور را دچار مسئله می کند. در خصوص موارد همه پرسی می توان از صداوسیما شروع کرد. به طور مثال بهتر است که در کنار رسانه ملی، رسانه های دیگر هم حضور داشته باشند تا بتوانند آزادانه به بازتاب اخبار و نظرات مردم بپردازند. واقعا اگر در کنار صداوسیما، چند شبکه اطلاع رسانی دیگر هم وجود داشته باشد، چه اشکال و ایرادی دارد؟ طبعا این ظرفیت های است که قانون اساسی آینده نگری کرده و ما می توانیم پیشنهاد دهیم که در کنار رسانه ملی، رسانه های صوتی و تصویری دیگری هم در کشور اجازه فعالیت داشته باشد.

آیا با «همه‌پرسی» مخالفت می‎شود؟

جوادی حصار با بیان اینکه اکنون هر ارگان و نهاد جهت خود یک رسانه دارد، خاطرنشان کرد: به طور مثال دولت خبرگزاری و روزنامه دارد، روزنامه کیهان رسما خود را سخنگوی نظام معرفی می کند و… زمانی که می توانیم به این صورت در کشورچندصدایی داشته باشیم و هر دستگاهی به آسانی نظر خود را اعلام کند، دیگر نباید از بابت اعلام نظر اکثریت وحشت ونگرانی وجود داشته باشد.

عضوحزب اعتمادملی، با اشاره به اینکه بحث همه پرسی را می توان در چند حوزه برگزار کرد، خاطرنشان کرد: به طور مثال در خصوص بحث حجاب، سخنانی در مورد همه پرسی مطرح می شود. من اعتقاد به حجاب اضطراری نیستم ولی اعتقاد دارم زمانی که این عنوان در قانون به آن اشاره شده است هست، باید از طریق قانون و راه حل های قانونی آن را حل و فصل کنیم. یا در خصوص حوزه اختیارات مدیر جمهور و اینکه اگر دولتی بر سر کار می آید نباید با موانعی جز نظارت های قانونی روبه رو باشد.

جوادی‌حصار عضوحزب اعتماد ملی، بر این عقیده‌ است که از جمله کسانی که می‌تواند در کشور بحث همه‌پرسی را مطرح کند، رئیس‌جمهور هست. به عقیده او رفراندوم یک امر پذیرف

وی افزود: زمانی که مدیر جمهوری 24 میلیون رای می آورد، یعنی 24 میلیون نفر به برنامه های او رای داده اند و زمانی هم که رای می دهند توقع دارند که این برنامه ها اجرایی شود. لیکن اگر اجرایی نشود مایه یاس و ناامیدی در جامعه خواهد شد. زمانی که یک دولت گزینش می شود،باید آزادی عمل داشته باشد و بتواند وزرا، استانداران، فرمانداران و سایر برنامه هایش را خودش گزینش کند و مراجع رسمی می توانند نظارت داشته باشند. همین موارد می تواند به عنوان مصادیق همه پرسی عنوان شود.

محمدصادق جوادی حصار، ادامه داد: از سوی دیگر به نظرم عمده ترین مواردی که می تواند در کشور به رفراندوم گذاشته شود، نوع نگاهی است که در کشور با تعبیر و تفسیر «نظارت استصوابی» شکل گرفته؛ اگر دقت کنیم، متوجه می‎شویم که «نظارت استصوابی» صراحتا در قانون اساسی وجود ندارد و کاری که باید انجام شود این است که ما این نظارت را «قانونی» کنیم. به معنای دیگر اگر این نظارت قانونی شود، امکان همکاری همه شهروندان جمهوری اسلامی در همه انتخابات های کشور، ولی با مکانیز م های نظارت مردمی فراهم می شود.

آیا با «همه‌پرسی» مخالفت می‎شود؟

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه عنوان رفراندوم یک عنوان پذیرفته شده است در متن قانون اساسی هست، تصریح کرد: بعضی به علت منافعی که دارند از برگزاری رفراندوم دلواپس هستند و به آن انتقاد می کنند. بعضی از منتقدین برگزاری همه پرسی، دغدغه و وحشت این را دارند که تلاش 20-25ساله ای که جهت رسیدن به قدرت انجام داده اند را از دست بدهند. طبیعی است که حال اگر بعضی بخواهند جهت این گروه محدودیت ایجاد کنند، دچار نگرانی و وحشت خواهند شد.

واژه های کلیدی: قانون | قانونی | رسانه ها | رسانه ملی | قانون اساسی | رسانه های غربی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog