قهرمان سیستم اقتصاد اقتصادی سود بانکی

قهرمان: سیستم اقتصاد اقتصادی سود بانکی سرمایه گذار سرمایه گذاری مجلس شورای اسلامی ربا

گت بلاگز وب‌گردی داعش بعد از آزادی موصل کجا می‌رود؟

از یک سو آمریکا به دنبال جایگزین جهت داعش در عراق است و از سوی دیگر داعش احتمالا با تمرکز بر حضور در مناطق صحرایی، خود را تقویت خواهد کرد.

داعش بعد از آزادی موصل کجا می‌رود؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ در حالی که مردم عراق خود را جهت مراسم خوش حالی پیروزی نهایی در شهر موصل و شکست داعش در این شهر، آماده می‌کنند و بخوبی از اهمیت این شکست نظامی داعش در عراق، آگاهند، ولی همچنان نگرانی راجع به این گروه تروریستی که مدعی «خلافت» و تشکیل حکومت هست، وجود دارد.

«عمر معربونی» نویسنده و پژوهشگر امور نظامی در یادداشتی با تیتر «پس از آزادی موصل، داعش کجا می‌رود» که وبگاه لبنانی «بیروت پرس»‌ آن را منتشر کرد، به بررسی اوضاع داعش بعد از شکست نظامی در عراق می‌پردازد.

داعش بعد از آزادی موصل کجا می‌رود؟

تشکیل «خلافت» را سخنگوی داعش اعلام کرد

در این یادداشت آمده است: چند ساعتی است که نیروهای عراقی از آخر عملیات در شهر قدیمی موصل خبر می‌دهند و مرحله آتی، دقیق و سرنوشت‌ساز است و سوالاتی زیادی راجع به آینده این سازمان تروریستی مطرح هست؛ سازمانی که «ابومحمد العدنانی» از سران برجسته و سخنگوی آن، در تاریخ 2014/06/29 موجودیت آن را اعلام و مدعی تشکیل «خلافت اسلامی» شد. سپس «ابوبکر البغدادی» به عنوان خلیفه آن در مسجد «النوری» در موصل بر آن تاکید ورزید. العدنانی که مرد شماره دو داعش به شمار می‌رفت و بعضی وی را مغز متفکر این گروه تروریستی می‌دانستند، بعدها در 2016/08/30 کشته شد. هرچند که به اشتباه مرسوم شد که این البغدادی بود که اعلام خلافت کرده بود.

طبعا نشانه از نگارش این مقدمه، تصحیح شایعه‌ آخر «حکومت خلافت» است که گفته می‌شود، از مسجد النوری موصل اعلام موجودیت کرده است و حتی بعضی میان شکست داعش در موصل و آخر ایده خلافت به علت تحولات میدانی جاری ارتباط قائل می‌شوند.

اما باید گفت: میان تحولاتی که تا به امروز در میدان نبرد روی داده، بیانگر شکست‌های بزرگی است که داعش در بعد نظامی در عراق و سوریه مجبور شده است است و حتی ممکن هست، طی مرحله آتی که احتمالا کوتاه نیز نخواهد بود، داعش دیگر زمینی نداشته باشد که بخواهد بر آن سیطره داشته باشد ولی رسیدن این گروه تروریستی به این درجه و سطح از فروپاشی و ضعف، به معنای تحقق شکست نهایی بر این گروه نیست. من وظیفه خود می‌دانم که منطق و ارکانی که داعش بر پایه آنها، اعلام موجودیت کرد و بسرعت افزایش کرد را متذکر شوم.

این گروه تروریستی بر پایه ایده خلافتی تشکیل شد که از وقت سقوط خلافت عثمانی، آرزو و رویای ده‌ها میلیون مسلمان بود. این گروه، بسیار هوشمندانه نام روزنامه خود را «دابق» گذاشت. دابق نام نبردی است که میان عثمانی‌ها و حکومت ممالیک [حاکم بر مصر] روی داد و مقدمه ورود عثمانی‌ها جهت اشغال سوریه و نفوذ به دنیا عرب جهت صدها سال بود. این نام گزینش شد لیکن در اذهان بسیاری این چنین القاء می‌شود که تکرار این سناریو این بار به نفع داعش میسر است.

از یک سو آمریکا به دنبال جایگزین جهت داعش در عراق است و از سوی دیگر داعش احتمالا با تمرکز بر حضور در مناطق صحرایی، خود را تقویت خواهد کرد.

نویسنده در ادامه می‌نویسد که فرماندهان داعش زمانی که دیدند دیگر نمی‌توانند در شهر موصل بمانند، مسجد النوری را منفجر کردند تا این وقت را از پیروز این میدان بگیرند که دقیقا از مکان و منبری که البغدادی از آنها، استفاده کرده، حرفی بزند. این به آن معناست که تروریست‌ها می‌خواهند وجهه البغدادی در هر بحث و درسی که با مسجد النوری در ارتباط باشد، همچنان حفظ شود یا در هر مسئله‌ای مرتبط با این مسجد و موصل، نام البغدادی ابتدا به اذهان خطور کند.

داعش با نامی تازه با همان محتوای وهابی

معربونی در ادامه می‌نویسد: از آنجا که تفکر سلفی و تکفیری زمین حاصلخیز رویش داعش بود (و هست)، اکنون نیز می‌تواند زمینه‌ساز پیدایش داعشی تازه با نامهای دیگر شود همان‌طور که اکنون شاهد این مسئله در سوریه، یمن، لیبی و …هستیم. به طوری که صدها گروه دیگر با نام‌های متفاوت، دقیقا همان تفکر و ایدئولوژی داعش را رواج می‌دهند و این مسئله‌ای قابل توجه هست. آمریکا نیز که مدیر فنی این گروه‌ها و سازمانهای تروریستی است و هر که را بخواهد، افراطی یا میانه رو اعلام می‌‌کند و در تلاشی آشکار می‌خواهد پیروزی‌های نظامی در دو میدان سوریه و عراق را دور بزند.

در ادامه این یادداشت آمده است: آمریکا که می‌داند داعش در آخرین روزهای خود هست، تلاش می‌کند با همراهی ترکیه، سوریه،قطر و امارات جایگزینی جهت آن در عراق بیابد و این کار را با ایجاد یک رهبری تحت عنوان رهبری عرب‌های سنی با استفاده از رهبرانی که اساسا هیچ مشارکتی در مقابله با داعش نداشته‌اند، انجام می‌دهد تا دولت عراق همچنان دولت گروه‌های متفاوت و نهدولت شهروندی باقی بماند. آمریکا همچنین به دنبال حفظ فضای ایجاد شده است جهت تجزیه عراق یا دست‌کم تشکیل دولت‌های خودگردان در این کشور همانند منطقه کردستان که از پیامدهای اشغال عراق از سوی آمریکایی‌ها بود، است.

این کارشناس نظامی می‌گوید: هرچند که مانند خیلی‌ها، بابت آزادی موصل از دست توحش داعش بسیار خشنودم ولی نگرانی‌های زیادی راجع به مرحله بعد از داعش دارم. به خاص که می‌دانم این گروه تروریستی و سایر گروه‌های تکفیری دارای پایه‌های راسخ و ثابتی در بیش از یک مکان در دنیا دارند و تنها در منطقه ما نیستند.

وی در ادامه به بررسی سرفصلهای مرحله پساداعش می‌پردازد و می‌نویسد که از آنجا که بررسی هر یک از این سرفصلها وقت زیادی می‌طلبد، به همین اشاره‌های تیتروار بسنده می‌کند و صرفا پیش‌بینی‌های خود را بیان می‌کند.

نگارنده این یادداشت می‌نویسد: راجع به پیش‌بینی‌ها، من اعتقاد دارم که داعش تلاش می‌کند تا پارامترهای سیطره‌ و نفوذش را در بیش از یک مکان تقویت کند و این اقدام را در شبه جزیره سیناء، اردن و لبنان ادامه می‌دهد به گونه‌ای که ضامن ارتباطات و نفوذش در منطقه باشد ولی رویکرد و توجه مهم آن، الجزائر، لیبی و نیجر خواهد بود تا مثلث نفوذش را در مناطق صحرایی تثبیت کند. لذا با وجود خوشحالی بسیارم از آزادی موصل، باید بگویم که مهم است تلاش زیادی کنیم تا وارد مرحله تعادل میزان قوای راهبردی شویم که نخستین گامهایش را با ارتباط برقرار کردن میان مرزهای عراق و سوریه، برداشتیم.لذا جهت کوتاه کردن دوره رویارویی که به نظر نمی‌رسد کوتاه باشد، باید دستاوردهای مرتبط با میدان نبرد و سیاست را حفظ کنیم.

داعش بعد از آزادی موصل کجا می‌رود؟

منبع:افکارنیوز

انتهای پیام/

مقصد داعش بعد از آزادی موصل

واژه های کلیدی: سوریه | تروریستی | گروه تروریستی | ابوبکر البغدادی | مسجدالنوری | گروه تروریستی داعش | البغدادی | شهر موصل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog